Няма клиент, който да дойде за кариерно или професионално ориентиране и да е изолирана единица, която да направи логически коректен избор на кариера във вакуумна среда. Всеки идва с комплекс от лична история и обстоятелства. Понякога тези лични обстоятелства действат като мощни мотиватори и индивида се стреми към високи постижения и удовлетворяване на амбициите си, друг път те са като огромни тежести, които го възпрепятстват да не е в желаната кариера или живот изобщо.
Значимите други е термин, който се отнася до другите хора, с които всеки един от нас си взаимодейства и как тези взаимодействия ни оказват влияние върху емоционалното състояние, поведението и взимането на решения изобщо. Мнението на тези други е изключително важно и създава условията на значимост на личността и задава параметрите, които индивида трябва да изпълни, за да е приемлив за тези други.
Ролята на кариерния консултант е да помогне на търсещия работа или смяна на професия да разкрие шаблоните си на мислене при взимане на решения и ограничаващите убеждения, които по някакъв начин лимитират намирането на желаната работа.
Тук ще изследваме как значимите други се намесват в нашите обстоятелства и повлияват на нашите решения. Ние трудно бихме могли изцяло да премахнем това влияние, но познавайки го може да го ограничим. Свободата да изберем нашата кариера е наше право и кариерния консултант показва на клиента си как да решава проблемите си свързани с професионалния си път и да му покаже как да продължи на напред, но мъдро.
Първите в групата на значимите други, разбира се, са родителите.
Едни от основните противоречия при нас като възрастни, които търсят работа е да преживеят разликата в очакванията, поставени от родителите ни в детството или в момента на взимане на решения какво ще учи младия човек и това, което той иска за себе си или чувства, че може да прави като нещо различно.
Някои родители инвестирайки в обучението на децата си многократно заявяват, че правят жертви, за да може сина или дъщерята да учи това, което родителите смятат за перспективно и насаждат чувството за вина и дилемата да продължавам ли да удовлетворявам желанията на родителите си или да следвам собствения си път.
Други пък се опитват да реализират собствените си нереализирани мечти и амбиции като ги проектират върху децата си. В този случай детето цял живот расте с убеждението, че много иска дадена професия и полага всички усилия да запише специалността, която ще позволи да я работи, но в момента, в който трябва да се влее в пазара на труда и тогава идва проблема.
Друга противоречива ситуация е, когато родителите не могат да приемат факта, че детето им не е толкова интелигентно/атлетично/ музикално/ бизнес ориентирано или не е толкова талантливо, колкото на тях им се иска. Много често в семейство с повече деца имаме такъв сценарий, където „по-талантливите“ се дават за пример и пораждат ниско самочувствие, което се храни цял живот, и с което после като възрастни трябва да се справяме.

Подобни чувства на напрежение може да съществуват и при взаимоотношенията ни с партньорите. Често по-амбициозният партньор е неудовлетворен от професионалната роля на другия. В някои ситуации по-успелият се чувства задължен да не демонстрира успеха си, защото може да предизвика завист у половинката си. Има случаи, в които единият партньор отказва повишение поради емоциите и чувствата, които може да предизвика у другия. Това е присъщото повече за жените отколкото за мъжете и е сблъсък между лоялността към себе си и лоялността към другия.
И разбира се, обкръжението ни като значимите други оказва силно влияние върху нас през целия ни живот, но е особено в тинейджърска възраст, когато за нас е по-важно да се харесаме и впишем в средата, отколкото да имаме академични успехи. Много често в този период пропускаме възможности като да натрупаме знание, умения и квалификации, защото не е модерно например или пък да учиш не се приема за готино. Оставяйки се на течението по -късно тези млади хора се насочват към нискоквалифицирани работи, които освен че не носят удовлетворение, подсилват ниската самоувереност и чувството на задънена улица.
Какъвто и да е случаят винаги има изход стига човек да е решен да направи промяната. А разговор с кариерен консултант е добра отправна точка, затова не се бави и си запази среща с мен. Ще обсъдим къде си в момента, какви са възможностите от позицията на сегашното ти Аз и къде може да бъдеш!