Изследователите са забелязали необичайна тенденция, която наричат “парадокс на труда”. Ако попитате хора, които работят във фабрика или офис, бихте ли предпочели да сте тук или да правите нещо друго? Те ще ви кажат, че предпочитат да са някъде другаде. Няма голяма изненада. Но ако вземете същите тези хора и измерите тяхното щастие и ангажираност на работа и извън нея, те се чувстват по-добре, когато са на работа. Е, какво става?!? Защо хората биха казали, че не искат да са на работа, дори ако се чувстват по-добре, когато са на работа?
Според мен отговорът е, че повечето от нас не знаят как да използват пълноценно свободното си време. За много хора, работата се е превърнала в център на тяхната идентичност и основен източник на смисъл в живота им.
Писателят Дерек Томпсън е измислил много точен термин за тази тенденция, Workism или в превод култ към работата. Този термин описва културен феномен, който придава основополагащо значение на работата като идентичността и смисъл на живота. Workism –а е тенденцията да се отнасяме към работата почти като към религия, да я направим център на нашата общност, нашето чувство за цел и нашата идентичност. Това може да звучи крайно, но спрете за момент и вижте дали сте съгласни с някое от тези твърдения. Наистина искам работа или кариера, която да ми харесва. Искам работата ми да има смисъл. Ако не върша важна работа, какво изобщо правя с живота си?
Неотдавнашен доклад на Pew Research установи, че 95 процента от тийнейджърите казват, че работата или кариерата, която харесват, е по-важна от всеки друг приоритет, включително да помагат на хора в нужда или да се оженят. Това не е тенденция само сред младите хора. Проучванията показват, че повечето американци, но особено богатите мъже, са възприели тази доктрина на култа към работата. Изглежда иронично, защото бихте си помислили, че хората с пари ще изберат да работят по-малко, но всъщност сме свидетели на обратното. Хората с висше образование, особено мъжете, работят повече, отколкото преди няколко десетилетия.
Защо това е проблем?
Аз съм първата, която казва, че намирането на смисъл в работата ви е много важен елемент. Силно вярвам, че това е нещо, към което трябва да се стремим и което ще направи целия ви живот по-пълноценен. Но докато преследвате кариера, която обичате, ще искате да избегнете някои от клопките на култа към работата. Най-големият проблем с уъркизма е, че може да е прекалено идеалистичен.
Пазарът на труда е създаден да отговаря на нуждите на работодателите, а не на смисъла и удовлетворението на служителите. Културната идея, че работата трябва да носи смисъл, може да накара много хора да се разочароват. Друг проблем е, че работата може да доведе до прегаряне. Ако вярвате, че това е вашата мечтана кариера, така че никога да не спирате да си движите проектите, вероятно ще се изтощите емоционално и физически.
Ето моят съвет. Не слагайте всичките си яйца в една кошница. Разнообразете набора от дейности, които са повод за щастие. Да, създавайте смисъл на работа си, но в същото време живейте смисъла и извън работата. Направете така, че работата ви да е важна част от живота и идентичността ви, но не я превръщайте във всичко.
Отделете малко време, за да запишете нещата, които правите извън работата, които ви дават смисъл или чувство за удовлетворение. Това може да включва вашите социални изяви, взаимоотношенията с други хора, време с близки, четене или учене, доброволческа работа, духовни занимания, спортни или творчески хобита или други начини, които изграждат вашия оазис на радостта. Помислете как всъщност прекарвате времето си и какви дейности или занимания добавят повече мигове на блаженство в живота ви. Вземете си тетрадка или бележник и направете своя списък. Всяка от тези дейности, които сте идентифицирали, е област от живота ви, която можете да развиете и да ви помогне да внесете повче смисъл извън работата, но и ще ви вдъхнови и изпълни с ентусиазъм и желание да вложите тази позитивна енергия в работата си.
Парадоксално е, защото повечето хора говорят за баланс между работа и личен живот, сякаш това е крайната цел. Но помислете какво означава това. Това означава, че работата трябва да бъде балансирана с всичко останало в живота. Това също означава, че много хора смятат, че придават повече тежест на работата в момента, отколкото на всичко останало взето заедно. Което е доста екстремна отправна точка, ако се отдръпнете, за да помислите за това.
Фактът, че толкова много от нас се стремят към баланс между работата и личния живот, разкрива, че работата наистина се е превърнала в новото нормално.
Ако и вие се разпознавате в написаното, съм насреща, за да ви покажа как да създадете пълноценна кариера и може би дори как да превърнете работата си в призвание. Но не забравяйте, че работата е само част от един смислен живот. Колко голяма роля ще играе зависи от вас, но не изпускайте от поглед кое е важно докато проектирате кариерата си. Уверете се, че прекарвате времето си извън работа така, че да създавате достатъчно багаж от радости като например да развивате смислени взаимоотношения и да имате преживявания, които са важни за вас.