До вчера мама бе отдадена само на теб, но днес тя трябва да се върне на работа. Това не е лесен преход и е съпроводен с много вълнение, притеснения, страхове.
Вече втора седмица съм отново на работа и си признавам, че въпреки че това завръщане е второто такова в моя живот и въпреки че съм много по- спокойна, уравновесена и с опит, то все още има чувства, които бушуват в главата ми, както и на повечето майки в подобна ситуация.
Ето и някои от най-често срещаните емоции, през които преминаваме като майки и няколко съвета как да се справим с тях.
1. Страхът от работата, бебето и още…
В момента преди самото тръгване отново на работа, майката е обхваната от множество страхове, тревоги и съмнения – страхът от връщането на работа, дали позицията й ще е същата, дали задачите й ще са същите, ами дали ще може да ги изпълнява. Докъде се простира способността й да се справя едновременно с работата и семейството, и не на последно място страхът, свързан с въпроса: как и къде ще оставя детето си?
Съвет: вместо да мислите и премисляте какво ще стане, когато се върнете в компанията, по-добре си изгответе план.
На първо място кой ще се грижи за детето- дали ще го повериш на бабите и дядовците, детегледачка, държавна или частна детска градина. Следващата стъпка е кой ще прибира детето, освен в случаите, когато грижите за детето се полагат в дома на семейството. Накрая организирайте нещата си за работа. Подгответе подходящи дрехи. В някои компании има стриктен дрес код (правила за облеклото в офиса). Може да се окаже, че до вчера дънките, маратонките и широкия пуловер вече да не са подходящи, а тези бизнес тоалети, които сте носили преди бременността да не са ви по мярка. Добре ще е да го разберете преди ефективно да сте се върнали в офиса, нали!? Никога не е добре да правим импулсивни покупки, така че седмица – две преди старта в офиса си е добър срок, ако се наложи да си подновиш гардероба, а и ще имаш време и варианти за бюджетно пазаруване.
Възможно е не всичко да протече според плана, но поне би предизвестил някои слаби места, върху които да наблегнеш.
2. Тъга и вина
Част от вас ще се вълнува, че ще се завърнете на работа, но дълбоко във всяка една ще ги има и тъгата, и вината, че оставяте малкото дете, както и въпроса : Аз добра майка ли съм щом оставям детето си? Може дори да стигнете до там, че да се възприемете като егоист, мислейки само за себе си, а детето ви да има все още нужда от своята мама.
Съвет: Вие се връщате на работа с причини. Връщайки се на работа вие ще почувствате отново онова велико чувство на независимост, а и със сигурност ще подобрите финансовото положение на семейния ви бюджет. Дайте си време. Имайте предвид, че всяка промяна е трудна, а всяка промяна, съпроводена с раздяла още повече. Кажете си, че това ще ви направи щастливи, самостоятелни и ще разшири кръгозора ви, както за вас- майката, така и за детето. В същото време отделете качествено време на детето, а не количествено. Важно е когато сте с него да сте изцяло негова. Играйте, смейте се и се забавлявайте. Не забравяйте и да говорите за промяната. Казвайте нещата с истинските им имена и не си мислете, че детето е малко и не разбира. Те разбират много повече отколкото ние си мислим. И както докторката, при която се роди Радой, каза, децата уважават повече майките, които работят, отколкото тези, които са домакини. И тя ме призова още след първата годинка на детето да се върна на работа.
3. Въодушевление от промяната в рутината.
Може би се чувствате прекалено въодушеви за промяната след като сте си били у дома за толкова дълго време. Перспективата да срещнете колегите си, да имате нова „рутинна“ ще е още по-реалистична. И срещата с нови предизвикателства ще ви донесе нова енергия. Но как да се справим с това вълнение? Ами няма какво да му се справяте, просто се оставете на този мощен импулс. Просто бъдете спокойни.
4. Яд и възмущение
Няколко седмици след връщането в офиса, тези емоции могат да ви скършат на две. Може да се почувствате ядосана или огорчена, че колегите ви не са достатъчно подкрепящи или пък ви карат да се чувствате отчуждена и ако на всичкото отгоре партньорът ви вкъщи също не ви помага и съдейства, то цялото това напрежение в офиса и вкъщи, и бебето, и чувствата около всичко това може така да ви напрегне, че да не виждате полезен ход.
Съвет: Успокойте се! Не е необичайно да се ядосате, когато минавате през такава огромна промяна. Споделете как се чувствате с някой, който ви е близък, като това може и да е вашият партньор, дори би било най-добре да е с него. Това ще ви освободи от заряда на негативните чувства, а и ще минете на едно по-дълбоко ниво на взаимоотношения с вашата половинка. С един куршум – два заека. Бъдете уверена, че не правите нищо лошо като избирате да се върнете на работа след майчинство. Още повече, че има милиони други майки, които го правят. В случай, че има коментари по ваш адрес, прото не им обръщайте внимание. Вие знаете кои са вашите приоритети, както и финансовите параметри на стандарта, към който се стремите.
Така че давайте смело напред, без угризения и вярвайте, че правите най- доброто, на което сте способна.
Вие сте прекрасна майка.