Чували ли сте за концепцията Job Crafting или моделирането на работната ни позиция?
Това е проста визуална рамка, която може да ви помогне да направите значими и трайни промени в работата си – в добри или лоши икономически и социални условия. Тази идея възниква в трудовете на Ейми Вжешневски и Джейн Дътън през 2001 г. Понякога е трудно да направим смяна на работата си поради икономически, социални, лични или др. причини. Тогава отиването на работа се превръща в истинска мъка, а работния ден в мъчение.
Сигурна съм, че всеки от нас е имал такъв опит.
Двете откривателки на идеята установяват, че може да препроектираме това, което правим на работа, като по същество променим задачите, взаимоотношенията и възприятията за нашите работни места (Berg et al., 2007).
Всичко може да се случи, ако направим крачка назад от ежедневието и осъзнаем, че всъщност имаме способността да преконфигурираме елементите на нашата работна позиция. Моделирането на работата е свързано с предприемане на проактивни стъпки и действия. Основната предпоставка е, че можем да останем в същата роля, извличайки повече смисъл от работата си просто като променим това, което правим, взаимоотношенията ни и нагласите ни.
Има три възможни начина на моделиране на работната ви позиция:
Моделиране на задачите като промяна на отговорностите.
Моделиране на взаимоотношенията като промяна на взаимодействието между различните хора, или
Моделиране на нагласите като промяна на светогледа ни спрямо извършваните задачи.
Като пример за онагледяване може да вземем един готвач, който приготвя храната в ресторанта и приложим един, два или и трите начина може да преконфигурираме неговата работна позиция, така че той всъщност е артист, който приготвя произведение на изкуството в чинията и триумф за сетивата на клиента.
Какъв е извода?
Уверете се, че вие оформяте работата си, а не позволявайте на работата ви да ви оформя.