Сигурна съм, че сте попадали на този термин докато сте търсили или си търсите работа, ровейки из съветите на специалисти. Но дали сте открили какво означава?
„Job ghosting“ или призрачното търсене на работа описва ситуация, когато кандидат за работа или работодател спират всякаква комуникация по време на процеса на наемане, без обяснение или предупреждение, оставяйки другата страна в неизвестност. Или иначе казано никаква обратна връзка, пък било тя положителна или отрицателна.
В практиката си на кариерен консултант и в програмата си Кариерно Ускорение с Елена обръщам специално място на обратната връзка. Винаги съветвам клиентите си да търсят обратна връзка, защото тя може значително да подобри представянето им пред работодатели, а и нали така се развиваме, стъпвайки сигурно и осъзнато върху информация. От друга страна, при работата си с работодатели винаги препоръчвам да градят връзка с търсещите работа. Това е грижа за бранда, репутацията на компанията и най-вече демонстрира дали наистина държи на ценностите, които често стоят по уебсайтовете им.
Говорейки за липсата на обратна връзка, тя може и да е в полето на кандидата, търсещ нова професионална реализация. „Candidate Ghosting” или призрачния кандидат: Това се случва, когато кандидат за работа изведнъж спре да отговаря на имейли, телефонни обаждания или съобщения от потенциален работодател след интервю или по време на процеса на наемане. Това може да остави работодателя объркан и несигурен относно намеренията на кандидата.
„Employer Ghosting” или призрачния работодател: От друга страна, изчезването на работодателя възниква, когато работодател спре да общува с кандидат за работа, особено, ако процеса по наемане е стигнал по-напред като са преминати един или два етапа или той е изразил интерес да го наеме. Това може да накара кандидата да се почувства разочарован и несигурен относно статуса на своята кандидатура.
Призрачното търсене на работа може да бъде разочароващо и непрофесионално, тъй като се отразява неблагоприятно и на двете страни. В единия случай губим увереност, а в другия – репутация. Винаги е най-добре да поддържате открита комуникация и да предоставяте навременна обратна връзка и информация, дори ако резултатът не е това, на което двете страни са се надявали.
Иначе се превръщаме в едни ghostbusters и вместо срещата кандидат за работа/ работодател да е любовна среща, където с трепет се опознаваме, то се превръща в бойно поле и ловци на духове!